Poziomy - Poziom 1 - Rozdział 2 - Adresy pomocne w nauce wymowy

Internet jest ogromnym dobrodziejstwem, ponieważ jest przeogromną kopalnią wiedzy na wyciągnięcie dłoni (i to dosłownie) - to oczywiście slogan ale jakże prawdziwy. Należy z tego dobrodziejstwa korzystać, choć trzeba oczywiście widzieć jak. Ku mojej rozpaczy wiele osób traktuje to medium jako proste narzędzie rozrywki, zaprzepaszczając ogromne szanse i możliwości jakie ono oferuje. Postaram się tu przedstawić źródła w internecie, które warto wykorzystać, aby poszerzyć swoją widzę na temat wymowy języka niemieckiego.

Oczywiście podstawa to słownik, słowniki z udźwiękowionym słownictwem. Wydaje się, że takich słowników powinno być już sporo, lecz jak na razie jedynym godnym polecenia jest chyba słownik wydawnictwa ponds: pl.ponds.eu. Jest chyba najbardziej dopracowany merytorycznie jak i graficznie. Innym także godnym polecenia jest: dict.leo.org - tu także wyrazy języka niemieckiego są udźwiękowione, lecz nie dopatrzyłem się jednak objaśnień w języku polskim.

Polecam także narzędzie tłumacza dostępne na stronie google.pl. Nie chodzi tu bynajmniej o funkcję tłumaczącą całe zdania, ponieważ ciągle są to systemy niedoskonałe i istnieje duże ryzyko przyswojenia sobie błędów, które często spotyka się w tego rodzaju tłumaczeniach. Stronę tę można potraktować jako dobry słownik, który dodatkowo umożliwia odsłuchanie wymowy każdego wyrazu.

Dla nikogo nie jest już tajemnicą jaki potencjał kryje w sobie youtube.com także tu jest wiele nagrań, które warto odsłuchać. Mają one różną wartość, bo i tworzone są przez różnych ludzi, lecz to też niejako stanowi o ich atrakcyjności. Tu lista filmów pod hasłem: deutsche Aussprache./a>

A oto inne strony poświęcone wymowie języka niemieckiego:

  • Wikipedia: akcent, wymowa języka niemieckiego - bardzo szczegółowe opisy cech języka niemieckiego w tym akcentu oraz wymowy. Coś dla dociekliwych.
  • deutsche Welle - nagrania audio wraz z tekstami źródłowymi na różne tematy dnia codziennego. A tu poprzednie nagrania: archiwum.
  • wolno czytane wiadomości - aktualne wiadomości czytane po niemiecku ale wolno i wyraźnie, oczywiście do każdego nagrania dostępny jest też jego tekst źródłowy.
  • Czytane tekstu z wikipedii - na serwerach wikipedii istnieje specjalny dział, który zawiera nagrania istniejących tekstów pochodzących z wikipedii. Takie nagrania są oczywiście także dostępne w języku niemieckim.
  • slowgerman.com - tu także duża porcja tekstów mówionych.
  • vorleser.net - audiobooki w języku niemieckim. Wielka literatura, opowiadania oraz wiersze.
  • www.goethe.de - słuchowiska dla początkujących, transkrypcja dialogów w postaci pdf.

Pomocne adresy  •  - Nie jesteś zalogowany - brak danych na temat twoich ostatnich wyników.