Poziomy - Poziom 1 - Rozdział 4 - Rzeczownik - podstawy

Na samym początku pragnę przedstawić bardzo charakterystczną cechę rzeczowników w języku niemieckim, proszę raz na zawsze zapamiętać, że wszystkie je rozpoczynamy duża literą.

Rzeczowniki tak samo jak w języki polskim mogą być rodzaju męskiego, żeńskiego lub nijakiego ale uwaga: 1.) rodzaje te często nie pokrywają się z tymi w języku polskim. Z tego powodu ucząć się rzeczowników należy się ich uczyć wraz z ich rodzajnikami, które określają jaki rodzaj posiada dany rzeczownik. I tak rodzajnik: "der" to rodzaj męski, "die" żeński natomiast "das" nijaki. Znajomość rodzaju w jakim występuje rzeczwonik jest konieczna, aby móc poprawnie stosować rzeczowniki w zdaniach, głównie chodzi tu o ich odmianę przez przypadki. O tym wszystkim dowiecie się w dalszej części kursu.
  • der Tisch - rodzaj męski
  • die Frau - rodzaj żeński
  • 1.) das Mädchen - rodzaj nijaki
  • die Schüler - liczba mnoga
2/6.das Brötchen/Kindlein/Kopieren
3.die Landschaft/Übung/Freiheit/Lektion
4/5.der Mechanismus/Kapitalismus/Mai
Wiem, że konieczność zapamiętywania rodzajników rzeczowników sprawia duży kłopot osobom uczącym się niemieckiego, dlatego każda pomoc, która może to ułatwić jest na wagę złota. Jedną z takich jest fakt, że rzeczownika o pewnych końcówkach zawsze mają określony rodzaj i tak: 2.) zdrobnienia (-chen, -lein) - rodzaj nijaki, 3.) -schaft, -ung, -heit, -keit, -tät, -ion - rodzaj żeński, 4.) -ismus - rodzaj męski. Oprócz samych końcówek istotne może być także znaczenie lub właściwie cała kategoria wyrazów. I tak np. wszystkie 5.) nazwy miesięcy są rodzaju męskiego, 6.) rzeczowniki odczasownikowe rodzaju nijakiego. Pełniejsza lista znajduję się -tu-.

Singular -Plural
das Heft-die Hefte
der Vater-die Väter
das Buch-die Bücher
der Kellner-die Kellner
Oprócz informacji o których powinno się wiedzieć przystępując do nauki słówek, oczywiście szczególnie w przypadku rzeczowników, należy również wspomnieć o ich liczbie mnogiej. Niestety stanowi ona kolejne utrudnienie, ponieważ często liczbę mnogą rzeczowników tworzymy za pomocą specjalnych końcówek, pojawiających się "Umlautów - przegłosu nad samogłoskami: a, o lub u" lub zarówno za pomocą tego pierwszego jaki i tego drugiego równocześnie, choć są też rzeczowniki w liczbie mnogiej, które niczym nie różnią się od tych w liczbie pojedyńczej, niczym oprócz oczywiście rodzajnika określonego, który w liczbie mnogiej w mianowniku zawsze piszemy jako "die".

Rodzajnik: Rzeczownik: Zaimek:
derKaffee - er
dieBluse - sie
dasMuseum - es
Z rzeczownikami jest tak, że możemy je zastąpić odpowiednim zaimkiem, aby uniknąć potrzeby powtarzania tego samego wyrazu w zdaniu. W takich przypadkach należy jednak pamiętać, że to jakiego zaimka osobowego użyjemy zależy od rodzaju rzeczownika. Tabela obok stara się to przedstawiać. A przykłady poniżej demonstrują zasadę użycia tego typu zastępstwa.
  • Der Kaffee schmeckt sehr gut, aber er ist teuer.
  • Die Bluse ist groß. Sie ist auch sehr hässlich.
  • Das Museum befindet sich in der Nähe und es ist sehr alt.

Teoria, wykład  •  - Nie jesteś zalogowany - brak danych na temat twoich ostatnich wyników.