Poziomy - Poziom 1 - Rozdział 4 - Odmiana czasowników

Oprócz zaimka osobowego kolejnym ważnym elementem w zdaniu jest oczywiście czasownik. Ogromna większość czasowników w bezokoliczniku, czyli w tej surowej wersji jeszcze nie odmienionej, kończy się na "-en", zdecydowana mniejszość na "-ln" lub "-rn". To co pozostaje po odrzuceniu końcówki "-en" lub "-n" w przypadku pozostałych końcówek czasowników to temat czasownika.

  • sprechen - mówić
  • wohnen - mieszkać
  • lächeln - uśmiechać się
  • erinnern - przypominać

Nr.SingularPlural
1.ich sagewir sagen
2.du sagstihr sagt
3.er/sie/es sagtsie/Sie sagen
Oczywiście najważniejszą cechą charakterystyczną czasowników jest ich odmiana, najczęściej przez osoby i temu też poświęcimy tu resztę miejsca. Jak wielu innych językach także tu istnieje tz. odmiana regularna, która oznacza, że czasowniki otrzymują określoną końcówkę w zależności od osoby przez którą są odmieniane. Poniższa lista prezentuję właśnie taką odmianę

Nr.SingularPlural
1.ich arbeitewir arbeiten
2.du arbeitestihr arbeitet
3.er/sie/es arbeitetsie/Sie arbeiten
Bardzo istotną regułą jest pojawienia się litery "e" przed końcówką właściwą wynikającą z odmiany. Na szczęście nie pojawia się ona w sposób dowolny, a pojawia się zawsze tam, gdzie tz. temat czasownika kończy się na "t" lub "d" oraz, co jest tu mniej istotne, na grupy spółgłosek, kończących się na -ffn, -chn, -tm.

O tym jak istotna jest końcówka czasownika świadczy fakt istnienia kolejnej zasady, która także dotyczy właśnie jej. Otóż tematy czasowników zakończonych na: -s, -ß, -x, -z tracą w 2. osobie liczby pojedynczej końcówkę -s: heißen - du heißt, tanzen - du tanzt, mixen - du mixt itd.

Teoria, wykład  •  - Nie jesteś zalogowany - brak danych na temat twoich ostatnich wyników.