Poziomy - Poziom 1 - Rozdział 4 - Zaimki osobowe
ich - ja wir - my
du - ty ihr - wy
er - on sie - one, oni
sie - ona Sie - Państwo
es - ono Sie - Pani, Pan

Zaimki osobowe są nieodłączną część każdego języka nie inaczej jest w przypadku języka niemieckiego. Wystarczy zerknąć na tabelkę po lewej, aby uświadomić sobie podobieństwa do naszego rodzimego języka.

Jednak szczególnym zaimkiem osobowym jest z pewnością: "sie", ponieważ jest wieloznaczny i może oznaczać zarówno: ona, oni, one. To czy będzie to "Sie" pisane dużą literą (i to nie tylko na początku zdania) też ma znaczenie. W takim przypadku Sie oznacza Pani, Pan, Państwo, Panie, Panowie, czyli jest formą grzecznościową.

Zaimki osobowe pełną bardzo ważną rolę w zdaniach, ich funkcja jest taka sama jak w języku polskim, zastępują one po prostu osoby ale też przedmioty i nie tylko. Chodzi oczywiście o uniknięcie potrzeby ciągłego powtarzania tego samego rzeczownika, którego użyliśmy na początku swojej wypowiedzi.: Der Film ist sehr schön aber er ist auch sehr lang.

Częstą przypadłością osób uczących się Niemieckiego jest ciągłe zapominanie potrzeby użycia zaimka osobowego w nowotworzonym zdaniu. Jest to poważny błąd, bo w przeciwieństwie do języka polskiego, w którym często nie używamy formalnie takiego zaimka, język niemiecki nie zwalnia nas z użycia go.: Idę dziś do kina - Ich gehe heute ins Kino. Proszę starać się o tym pamiętać!

Przypominam, że wyrazy w kolorze zielonym są też udźwiękowione, wystarczy tylko najechać na taki wyraz wskaźnikiem myszy, a następnie kliknąć prawym klawiszem myszy.

Teoria, wykład  •  - Nie jesteś zalogowany - brak danych na temat twoich ostatnich wyników.