Poziomy - Poziom 1 - Rozdział 3 - Powitania, pożegnania

Już czas najwyższy poznać sposób, w jaki można się przywitać lub pożegnać po niemiecku oraz co najważniejsze, kiedy należy stosować określone formy. Temat tu poruszany wielu może wydać się dość błachy, lecz wiem, że spora grupa uczących się niemieckiego ciągle ma wątpliwości, kiedy powinni stosować właściwe zwroty.

Na początku opiszę formy stosowane w języku oficjalnym, a więc te, które można stosować najbezpieczniej, bo nie narażą nas na oskarżenia o zbytnie spouchwalanie się.:
  • Guten Morgen - to forma powitania używana rano (morgens) od 1.00 do 11.00 przed południem (vormittags).
  • Guten Tag - to forma powitania używana później, bo od 11.00 do 18.00, czyli po południu (nachmittags) ale też w południe (mittags) oraz wieczorem (abends).
  • Guten Abend - ostania forma powitania używana od 18.00 wieczorem (abends), ale także w nocy (nachts) do północy.
Jeżeli chodzi o formy pożegnań to w przypadku tych formalnych nie powinno być problemu, ponieważ jest tylko dwa: Auf Wiedersehen oraz Gute Nacht. I skoro dla Niemców noc i wieczór rozpoczyna się od 18.00 to wskazane jest od tego czasu używać: Gute Nacht, natomiast już od 1.00 - Auf Wiedersehen.

Oczywiście w Niemczech tak samo jak w Polsce czas użycia właściwego wyrażenia jest zwyczajowy i w rzeczywistości nie jest tak dogmatycznie przestrzegany. Często zatem trzeba się zdać na instynkt oraz wyczucie sytuacji.

W nagraniu występuję też inne zwroty, takie jak: bis bald - bis gleich - bis morgen - bitte, trzy pierwsze to formy pożegnań używanych wśród znajomych, ostanie słowo jest z pewnością wielu znane: bitte, czyli proszę.

Powitania, pożegnania  •  - Nie jesteś zalogowany - brak danych na temat twoich ostatnich wyników.