Poziomy - Poziom 1 - Rozdział 4 - Odmiana czasowników nieregularnych

Nr.SingularPlural
1.ich treffewir treffen
2.du triffstihr trefft
3.er/sie/es trifftsie/Sie treffen
Kłopotliwy temat to odmiana nieregularna czasowników, ponieważ wymaga więcej wysiłku podczas nauki, dla ułatwienia tej żmudnej pracy zamieszczam ćwiczenie, które mam nadzieję, że wspomoże ten proces. Ćwiczenie umożliwa naukę też innych form czasowników, które będą przydatne w późniejszym etapie nauki. W przypadku form odmany nieregularnej proponuję się skupić tylko na kolumnie: 3. Form (S). To forma czasownika, która występuje w trzeciej osobie liczby pojedyńczej i to właśnie ona jest tu najważniejsza, bo inne formy są jej pochodną.

Nr.SingularPlural
1.ich habewir haben
2.du hastihr habt
3.er/sie/es hatsie/Sie haben
Pierwszy przykład odmiany jest dominujący, jeżeli chodzi o czasowniki nieregularne, proszę zwrócić uwagę, że tylko forma 2. oraz 3 osoby liczby pojedyńczej jest różny od zasad odmiany czasowników regularnych, pozostałe formy są identyczne z regułami odmiany czasowników zwykłych. Są jednak czasowniki, których odmiana jest szczególnie nieregularna do takich należą dwa chyba najważniejsze czasowniki w każdym języku.: haben (mieć) oraz sein (być). Ich nieregulanrność najlepiej prezentuje tabelka odmiany.

Nr.SingularPlural
1.ich binwir sind
2.du bistihr seid
3.er/sie/es istsie/Sie sind
Czymś co chciałbym tu szczególnie podkreślić jest forma czasownika w przypadku 2 osoby liczby mnogiej czyli po ihr. Wiem z doświadczenia, że wiele osób ma z tym problemy, gdy tymczasem odmiana akurat w tym przypadku jest łatwa do nauczenia, ponieważ właściwie zawsze jest to odmiana regularna, no może z wyjątkiem czasownika: sein, co dodatkowo podreśla jego wyjątkowość.

Nr.SingularPlural
1.ich bratewir braten
2.du brätstihr bratet
3.er/sie/es brätsie/Sie braten
To co jest tak istotne w przypadku odmiany w 2 osoby liczby mnogiej to to, że nie następuje tam żadna zmiana w temacie czasownika i to niezależnie, czy mam doczynienia z czasownikiem nieregularnym, czy regularnym. Zmianie ulega tylko końcówka na -t lub -et w zależność od końcówki tematu tak samo jak to jest w przypadku 2 osoby liczby mnogiej. Dla przypomnienia: chodzi głównie o tematy zakończone na "-t" lub "-d".

Pełna lista czasowników nieregularnych i ich form znajdziecie - tu -. Tam też znajduje się ćwiczenie dzięki, któremu będziecie mogli ćwiczyć wszystkie formy zawarte w tabeli.

Teoria, wykład  •  - Nie jesteś zalogowany - brak danych na temat twoich ostatnich wyników.